दुर्गममा नवागन्तुकलाई पस्न पूर्ण रोक

चैत्र २०, २०७६  |  ७७ पटक पढिएको  |   साक्षी खबर

२० चैत, सुर्खेत / (कोभिड–१९) संक्रमणबाट जोगिन दुर्गमका गाउँलेले नवागन्तुकलाई गाउँ पस्न पूर्ण रोक लगाएका छन् । जुम्ला तिला गाउँपालिका ७, ८ र ९ वडामा पर्ने सूँडी, पुरु, जुम्लाकोट, रिपी, मालापानी, राँसा, ढिपुलगयात गाउँले नयाँ मान्छेलाई गाउँ पस्न पूर्ण निषेध गरेका हुन् । गाउँहरु अहिलेसम्म सुरक्षित रहेको र नयाँ मान्छेबाट कोरोना भाइरस सर्ने डरले नयाँ मान्छेलाई गाउँ पस्न रोक लगाइएको तिला ८ का वडाध्यक्ष सन्तविर रावतले राससलाई जानकारी दिए ।

“यी गाउँहरु जुम्लाकै दुर्गम क्षेत्रमा पर्छन् । लाग्छ, अहिलेसम्म हामी सुरक्षित छौंँ”, रासससँग कुरा गर्दै वडाध्यक्ष रावतले भने, “प्रत्येक गाउँले नयाँ मान्छे आए गाउँ पस्न निषेध गर्ने र एक गाउँको मान्छे अर्को गाउँमा नजाने भनेर सूचना गरेका छौंँ ।” गाउँमा प्रहरी प्रशासन नपुग्ने भएकाले युवाको सहयोगमा बन्द आदेशलाई प्रभाकारी बनाइने वडाध्यक्ष रावतको भनाइ छ ।
उनका अनुसार गाउँका सबैलाई कोरोनाबाट बच्न हातमुख धुने सिकाइएको छ भने मास्क र साबुन वितरण गरिएको छ । नयाँ मान्छे प्रवेश नगरुन् भनेर हेरालो पनि राखिएको छ । नियम तोडे कारवाही पनि गरिने छ । लकडाउनले गाउँमा प्रभाव नपरेकाले गाउँ तथा वडापालिका, स्थानीय राजनीतक दल, युवा र महिला मिलेर गाउँ पस्न पूर्ण निषेध गरिएको उनले जनाए ।

यसपालि माइती गएनौंँ
कोरोना भाइरसको जोखिमबाट बच्न वर्षेनी चैतेदशैंमा माइत जाने यहाँका छोरीचेलीसमेत यसपालि माइती गएनन् । तिला ८ जुम्लाकोटकी कमला बुढाले यस वर्षको चैते दशैंँमा माइती नगएको बताइन् । बुढाले भनिन्, “सरकारले घरमै बस भनेको छ । बाहिर जाँदा जीवन लिने कोरोना सर्छ भनेकोले यस पालिको चैतेदशैंँ माइती नजाने निधो गरेका हौं ।”

सोही वडाकी हरिकला विकले पनि प्रत्येक वर्ष चैतेदशैंँमा माइत जाने र विश्वाँ (चैत्र २०) पर्व मनाउने धोको यस वर्ष पूरा नभएको बताइन् । बिकले भनिन्, “पहिलो हामी सबैको जीवन सुरक्षित हुनुपर्यो । सबै बाँच्नु पर्यो । बाँचेपछि माइती, आफन्त र साथीसंगिनी भेट्ने दिन आउलान् त ?” गाउँ नजीक अस्पताल नै नभएकाले कसैगरी कोरोनाले छोयो भने के गर्ने होला भनेर चिन्ताले पिरोलेको उनको भनाइ थियो ।

कोरोनाबारे दुर्गम गाउँका नागरिकलाई अधिकतम सचेतना दिन गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष विष्णु बुढा नेतृत्वको स्वास्थ्य, सुरक्षा तथा सञ्चारकर्मी पत्रकारको टोली त्यहाँ पुगेको छ । पालिकाभरिका नौवटै वडाका गाउँमा पुगेर कोरोनाबारे सचेतना जगाउने र नागरिकलाई कोही कसैसँग घुलमेल नगरी घरमै बस्न गर्न आग्रह गर्ने हेतुले गाउँमा पुगेको उपाध्यक्ष बुढाले बताइन् ।

लकडाउनपूर्व नै भारतबाट आएका बाहेक दुईजना तेस्रो मुलुकबाट र १२ जना भारतबाट आएकालाई क्वारेन्टाइनमा राखिएको उनले बताइन् । रासस

प्रतिक्रिया दिनुहोस